Słowa

(I) – Na początku było słowo. Większość ludzi sądzi, że słowo służy do komunikacji między ludźmi. Jest w tym ziarno prawdy, jednak jest to potężne narzędzie w procesie twórczym. Słowa, których używamy służą głównie do wzbudzania wewnątrz nas pewnych energii emocjonalnych. Zobaczcie sami co się dzieje, gdy powtarzam z przekonaniem kocham bezwarunkowo i jeszcze wyobrażam sobie tą miłość. W jakimś momencie w swoim wnętrzu czuję poruszenie energetyczne trudne do określenia – to właśnie jest język emocji. Ta energia ma swoje właściwości, których nie da się zdefiniować słowami, a jednak właśnie ten energetyczny stan jest rozumiany przez wszechświat co sprawia, że tak wysłana informacja powraca do mnie w formie doświadczalnej. Tak samo dzieje się z każdym innym słowem … weźmy inny przykład: nienawiść. Jest to całkiem odmienny rodzaj energii i też manifestuje się w życiu, mimo, że usilnie „chowamy pod dywan” tego typu emocje.

Słowa mają moc.

Słowa towarzyszą nam od dzieciństwa. Nadajemy nazwy wszystkiemu, co nas otacza; opowiadamy o wszystkim, co dla nas ważne. Gdy korzystamy z wyszukiwarki internetowej, wpisujemy w jej okno pożądane frazy. I choćby nie wiadomo jak wyznawcy kultury obrazkowej zaklinali rzeczywistość, to słowa mają moc i zmieniają świat.

Jak interpretować słowa?

Przyjęło się, że w naukach humanistycznych do tradycyjnych zabiegów należy wyjaśnienie sensu i wartości dzieł ludzkich. Tak rozumiana interpretacja jest zabiegiem złożonym, który zakłada zrozumienie dzieła i w konsekwencji  umożliwia przeżycie odpowiednich reakcji emocjonalnych. Co czujecie, gdy czytacie takie słowa? Uśmiechać się, marzenia, czas, przemijanie, człowiek, razem, kultura, ambicja, praca, czasem, kino, itd.

My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor.

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Nauczycielka daje klasie zadanie:
-ułóżcie zdanie zawierające słowo ANANAS.
Pierwsza zgłasza się Małgosia:
-Ananas jest zdrowym owocem.
Później zgłasza się Paweł:
-Ananas rośnie na palmach.
Teraz ty Jasiu mówi nauczycielka.
A Jasiu na to:
-Basia puściła bąka A NA NAS leci smród.

Słowa…bawią, budzą refleksję, są zwodnicze, czasem kłamliwe, jednym słowem –wywołują określone emocje. Wiemy, kiedy są wypowiedziane w sposób szczery, domyślamy się, gdy intencja mówiącego jest prawdziwa. To, czy słowo bę­dzie miało zna­czenie – za­leży tylko i wy­łącznie od nas. Od tego, po które słowo się­gniemy i czy po­trak­tu­jemy je z na­leżnym mu sza­cun­kiem, po­świę­cimy mu wy­star­cza­jąco dużo uwagi. Od­po­wie­dzial­ność za zna­czenie słowa po­noszą so­li­darnie twórcy i od­biorcy. Ci, którzy słowem po­słu­gują się, by wy­rażać swoje prze­ko­nania i ci, którzy po słowo się­gają, by swoje prze­ko­nania kształ­tować. Za­równo jedni, jak i drudzy mają wybór. Słowo słowu nierówne. Wy­bie­rajmy więc to, które ma znaczenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>