Orgia (nie) wartości.

(I) – Człowiek, jako istota rozumna i świadoma dąży do określonych wartości, które obejmują i normują wszystkie wymiary życia. Dotyczą sfery fizycznej, psychicznej, duchowej i społecznej. Stanowią one kryteria takiej postawy i takich decyzji w odniesieniu do wszystkich tych sfer, które umożliwiają człowiekowi integralny rozwój. Pamiętacie to? Jako małe dzieci uczyliśmy się tego.

Kto ty jesteś?
- Polak mały.

- Jaki znak twój?
– Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.

- W jakim kraju?
W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.

- A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.

- Czym ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię

- Coś jej winien?
– Oddać życie.”

Wpajano nam wartości, o których tak naprawdę nie mieliśmy pojęcia. Choć nie wkraczaliśmy w dorosłe życie w czasach bohaterów Kamieni na szaniec to jakaś kiełkująca idea została nam zaszczepiona. Zośka, Rudy, Alek zostali wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny. A jak to wygląda dzisiaj?

Wersja nr.1

Dla jednych patriotyzm to przede wszystkim codzienność. Patriotyzm nie chodzi ubrany odświętnie, nie ma przypiętego biało-czerwonego kotylionu. On wstaje wcześnie rano, idzie do pracy, wykonuje ją sumiennie i najlepiej jak potrafi. Dzisiejsze umiłowanie własnego państwa objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, kultury, tradycji, języka polskiego i historii.

Wersja nr.2

Niewiele w nas zostało z romantycznych bojowników o ojczyznę. Jak wynika z ostatnich badań: młodzi nie są gotowi ginąć za ojczyznę. Tymczasem coraz częściej w kontekście wydarzeń na Ukrainie pojawia się pytanie, na ile Polska i Polacy mieliby szanse powstrzymać agresję zbrojną? Kompletnie nie czujemy się gotowi, aby ginąć za ojczyznę. Nie jesteśmy nastawieni patriotycznie. Pojawiają się opinie, że nie chcielibyśmy walczyć za nasz kraj. Co jest więc dzisiaj oznaką umiłowania Ojczyzny, skoro nie gotowość do obrony jej granic i niepodległości? Co jest oznaką patriotyzmu współczesnego Polaka? Jeśli flaga, to znaczy, że trzeba nam bić w bębny i wzywać do pobudki! Ot, tak tylko pytam….
Choć w  razie realnego zagrożenia nie byłoby wyboru i poszlibyśmy w kamasze to dla wielu z nas bowiem, przeszkolenie wojskowe zakończyło się na etapie gier typu Call of Duty.

W warunkach szybkich przemian społecznych, politycznych i ekonomicznych rozwijają się nowe wartości, a dotychczas istniejące zyskują nowy profil lub podlegają procesom destabilizacji. Zmieniają się nie tylko pojedyncze wartości, ale także całe systemy wartości.
Nasuwa się wobec tego pytanie czy wszystkie wartości są zmienne, zdeterminowane przez aktualne, społeczno-ekonomiczne warunki życia, czy istnieją wartości trwałe, ogólnoludzkie, ponadczasowe, uniwersalne?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>