Tekst o wielu twarzach.

(I) – Co autor miał na myśli? Zapewne słyszeliście to wielokrotnie (chociażby na lekcjach języka polskiego). Kto mówi? Do kogo mówi? O czym mówi? W jaki sposób mówi? Elegia, fraszka, hymn, oda, pieśń i psalm. Z drugiej zaś strony: nowela, opowiadanie, powieść, epopeja.

Ja liryczne – kobieta, czy mężczyzna? STOP! Osoba mówiąca jest stara, czy młoda? STOP! Czy ja liryczne utożsamia się z autorem tekstu? STOP! Kobiety posługują się językiem relacji, powiązań, zależności. Dla kobiet, język jest głównie narzędziem do porozumiewania się, sposobem nawiązywania kontaktów i tworzenia więzi. Ponadto język ten cechuje: otwartość, posługuje się zdaniami warunkowymi. Język mężczyzn charakteryzuje: bezpośredniość, używanie krótkich zdań, dłuższe słowa, stosowanie zaimka ja, używanie czasu teraźniejszego, wokalizacja pauz, czasowniki w stronie czynnej, przymiotniki oceniające, odniesienia do ludzi – większość ludzi, wszyscy wiedzą, że..

Język? Jest przede wszystkim bardzo luźny, ponieważ stosujemy w nim głównie kod ograniczony. Widać to bardzo wyraźnie w książce Doroty Masłowskiej pt. Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną. Czy ja liryczne utożsamia się z autorem tekstu? W pewnych sytuacjach na pewno.

O czym się pisze? Miłość, codzienność, wszystko to, co nas dotyczy. Badamy siłę oddziaływania słów na myśli, emocje i zachowania. Słowa, choć są składane z 32 liter, mają właściwie nieskończoną liczbę kombinacji. A skoro również litery zestawiamy niemal tak, jak chcemy – zyskujemy potężny kod. Jest to kod dostępu do głów ludzi.

W jaki sposób się pisze? Liryka osobista? NIE! Monolog wewnętrzny? NIE! Czy próbujesz coś przekazać swoim tekstem? PONIEKĄD TAK! Czy w tekście występuje ironia? Życie nie ustaje w zadziwianiu nas ironią.

Większość ludzi myśli głównie o przeszłości, o sobie, o swoich problemach. W ich życiu panuje bałagan, czują się przytłoczeni obowiązkami i krążą wokół tego, co dobrze znają. Z pomocą przychodzisz Ty – autorze i w czarodziejski sposób przenosisz ich do świata ulepszeń i nowych rozwiązań, gdzie otwierają się przed nimi nowe możliwości, wszystko jest uporządkowane, proste i przejrzyste. Pamiętaj jednak jeszcze o jednej regule, która jest ważna dla każdego elastycznego twórcy tekstów – każda zasada może być złamana, jeśli w Twojej ocenie przyniesie lepsze rezultaty. Nikt nie powiedział, że nie możesz przejść od celu do problemu czy od szczegółu do ogółu. Zacznij od porządku, skończ na chaosie!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>