Co to znaczy być humanistą?

(I) – Humanista z łc. humanus ludzki, (uwaga) specjalista dziedzinie nauk humanistycznych, zajmujący się zawodowo m.in. kulturą, językiem, literaturą; znawca kultury i literatury antycznej. Tak, drodzy humaniści, to wszystko jest o nas! Głowa do góry, bo nie mamy się czego wstydzić! Przeszukując czeluście Internetu znalazłam bardzo ciekawe określenia dla  słowa humanista, a mianowicie: kreatywny humanista, człowiek z pasją, ma bogatą wyobraźnię itd. Humaniści to studenci lub absolwenci przeróżnych filologii, historii, socjologii. Wbrew pozorom trzeba włożyć dużo pracy w takie studia. Mawia się, że dobry humanista powinien wiedzieć coś o wszystkim. Będąc jeszcze studentką z ciekawości udałam się do uczelnianego doradcy zawodowego. Bardzo szczegółowo przedstawiłam swoje zdanie na temat tego, co można robić po takich studiach. Pełna obaw czekałam na to, co odpowie specjalista w tej dziedzinie. Ku mojemu zdziwieniu stwierdził, że osoba, która kończy takie studia bez problemu odnajdzie na rynku pracy. Co więcej jest w lepszej sytuacji niż osoby, które studiują kierunki ścisłe. Dlaczego? Bo my – humaniści posiadamy szeroki wachlarz możliwości. Świetne perspektywy, nieprawdaż?

Ale… no właśnie, zawsze jest jakieś ale!

Czytając artykuły o studiowaniu kierunków humanistycznych zawsze popadam w złość. Przykładowy tekst zazwyczaj wygląda tak samo. Oczywiście pojawiają się informacje, że nie warto studiować takich kierunków. Osoba, która wybiera takie studia tak naprawdę idzie na nie, tylko po to, żeby coś studiować. Wpiszcie sobie słowo humanista w wyszukiwarce. Jakie będą efekty? Przede wszystkim: bezrobotny humanista, kierunki bez przyszłości itd. Zgodzę się w pewnych kwestiach z takimi opiniami. Osobiście nie widzę sensu, aby uczelnie przyjmowały na pierwszy rok studiów np. socjologii 250 osób. Po co na rynku pracy aż tak wielu absolwentów tego kierunku?

 Ale…

Credo dla humanisty: pamiętaj, że jako humanista jesteś poszukiwany na rynku pracy, jednak spotkasz się z konkretnymi wymaganiami. Maszyna do pisania dawno została zamieniona na klawiaturę, a pióro na myszkę. Umiejętność poruszania się w Internecie to konieczność, a cyfrowa obróbka danych to standard. Współczesny humanista musi działać tak, jak został do tego stworzony – z polotem, kreatywnością, a przede wszystkim ogromnym zapałem. Powodzenia!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Co to znaczy być humanistą?

  1. ~Humanista pisze:

    Życie Humanisty to naprawdę trudna sprawa,
    tym bardziej jeśli z każdej strony zalewają go komentarze o beznadziejnej sytuacji w jakiej się znalazł…

    • iwo.syl pisze:

      Jak dla mnie wszystko to, co można przeczytać na temat ludzi, którzy kończą kierunki humanistyczne jest na wyrost. Szuka się dziury w całym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>