Bo w nas jest siła…

(I) – Silna kobieta, jaka jest naprawdę? Zastanawiając się nad tym tematem, od razu przychodzi mi na myśl tylko jedna osoba: Margaret Thatcher. Czemu? Gdy dowiedziałam się, że zmarła, rozmyślałam nad jej stanowczością i determinacją.

Zacznę jednak od literatury. Jakie były sposoby kreowania postaw kobiety? Wraz z upływem czasu zmienił się status społeczny kobiet. Zmienił się jej wzorzec osobowości. Kobiety o silnej osobowości spotykamy już w Antyku. Dobrym przykładem będzie tutaj Antygona. Cechuje ją wyniosłość, porywczość i konsekwentność w działaniu. Do końca jest wierna swoim zasadom. Juliusz Słowacki również stworzył okrutną bohaterkę. Znawcy twórczości Słowackiego zgodnie twierdzą, że Balladyna jest dramatem zbrodni i namiętności. Jest kobietą  dumną, bezwzględną, władczą i przebiegłą. Epoka pozytywizmu to czas modliszki. Bolesław Prus próbuje stworzyć kobietę, która miała zgubny wpływ na innych. Takim przykładem będzie oczywiście Izabela Łęcka. Jej bezmyślność i wyrafinowanie doprowadza do tragedii.

Literatura na przestrzeni wieków zaprezentowała bardzo różne spojrzenia na kobietę. Model płci pięknej ewoluował przez wieki.

Wróćmy jednak do rzeczywistości i bardziej współczesnych czasów. Wspominałam wcześniej o Margaret Thatcher. Jak była? Czym się kierowała? Nie podążaj za tłumem. Idź własną drogą. Te słowa towarzyszyły jej przez całe życie. Miała swoje zdanie i potrafiła go dobitnie bronić. Jako kobieta – matka była czuła i oddana. Jako polityk – błyskotliwa, surowa, stanowcza i nieugięta. Borykała się z wieloma sprawami, lecz podjętej decyzji nigdy nie zmieniała.

Gdy próbowałam wyszukać listę kobiet szefów państw i rządów, to stwierdzam, że ilość przykładów była dość okazała. Rola kobiet w polityce zmieniała się na przestrzeni wieków. Choć na początku stanowiły mniejszość, to teraz dość dobitnie potrafią zaznaczyć swoją obecność.

Jakie są więc cechy silnej kobiety?  Taka kobieta nie jest feministką. Jest pewna siebie, wie czego chce i do czego dąży. Czasami też płacze, bo przecież chwila słabości, nie oznacza tego, że przestaje być silną.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Bo w nas jest siła…

  1. ~Wiola pisze:

    Bardzo ciekawy tekst! Czytając chce się więcej, a tu już koniec… Mam nadzieję, że wrócicie do tematu, a niedosyt zapowiada kolejną porcję tekstu.:)) Pozdrawiam!:)

  2. ~BlackJack pisze:

    Całe szczęście że silna kobieta nie jest feministką :D. Feministki odrzucają mężczyzn, silne kobiety przeciwnie. Thatcher przez wielu nie była darzona sympatią jednak rządzić kobita potrafiła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>